WYNIKI TESTÓW FMS

Wykonaliśmy testy dla wszystkich naszych zawodników oraz dla chętnych z zewnątrz ZA DARMO!

Celem tych testów było określenie obrazu stanu zdrowia naszych podopiecznych, w szczególności uwzględniając ich gibkość. Zdajemy sobie sprawę, że testy dały nam jedynie poglądowy obraz grup i ogólny zarys stanu zdrowia naszych podopiecznych.
Jesteśmy przekonani, że do każdego zawodnika należy podejść indywidualnie tak aby w przyszłości nie okazało się że czegoś nie dopatrzyliśmy.
Każdemu zawodnikowi założyliśmy odpowiednia kartotekę w której znalazł się wynik i dokładny opis obejmujący stan na dany okres rozwoju dziecka. Jest to objęte ścisłą tajemnicą a wgląd mają wyłącznie zainteresowani RODZICE oraz Trenera Koordynator.
Już dzisiaj możemy stwierdzić że warto było a wyniki, które mamy są bardzo interesujące. Częściowo, jesteśmy już po rozmowach z rodzicami a w skrajnych przypadkach podjęte zostały kroki, które pozwolą na szybki i spokojny powrót do całkowitej sprawności ruchowej.
Bardzo cieszymy się że pan mgr DOMINIK MIŁY, zgodził się na współpracę z Lukam. Jesteśmy świadomi jak ważne są to testy dla naszych młodych zawodników a na potwierdzenie tego jest fakt, że podobne testy wykonywane są na całym świecie.
FMS – Functional Movement Screen
FMS jest to test określający i oceniający zawodnika pod kątem urazowości podczas uprawiania danej dyscypliny sportowej.
Stosowany przez najlepsze kluby, jest jednym z wykładników kontrolujących prace łańcuchów kinematycznych i ich współpracy. Ocena w skali od 0-3 punktów ma na celu indywidualny charakter, ponieważ każdy zawodnik jest wielką indywidualnością i mimo otrzymania takiej samej ilości punktów, praktyczne niemożliwe jest by byli identyczni.
Test składa się z 7 zadań ( ćwiczeń – 1. przysiad głęboki 2 przeniesienie nogi nad poprzeczką 3 wykrok w lini 4 ruchomość ramion 5 unoszenie prostej nogi 6 pompka 7 stabilność rotacyjna ) wykonanych tylko raz i wcześniej nie przetrenowanych , a ocena FMS – u, czyli interpretacja testu polega na założeniach stabilizacji, kontroli głębokiej, powierzchownej, czyli utrzymania równowagi i stabilizacji pomiędzy prawą a lewą częścią ciała – zarówno w płaszczyźnie czołowej, strzałkowej i poprzecznej.
Maksymalna ilość punktów, którą można otrzymać w teście to 21 – i oznacza ona perfekcyjne łańcuchy kinematyczne, a co z tym się wiąże praktycznie zerową kontuzyjność, wynikającą z perfekcyjnego napięcia partii mięśni powierzchownej jak i grupy partii głębokiej mięśni.
Oczywiście czynnik zewnętrzny typu drugi zawodnik, a dokładnie kontakt z nim w bezpośrednim starciu, może spowodować uraz, jednakże ciało powinno to skompensować i utrzymać aparat powięźiowo – mięśniowy i więzadłowy w pełnej sprawności (brak urazu).
Uzyskanie 14 pkt lub mniej w tym teście zwiększa prawdopodobieństwo kontuzji z 15% założenia początkowego  do 50% .Otrzymanie tej ilości punktów zwiększa ryzyko nabycia kontuzji w piłce nożnej od 2 do 3 razy większe.
Sam test nie usprawnia zawodników, ma on na celu uzmysłowienie, co można w danym zawodniku poprawić i na co zwrócić uwagę w jednostkach motoryki ruchowej ( treningów motorycznych ) i specjalistycznych ćwiczeń, oczywiście dobranych indywidualnie.
Praca na tzw. łańcuchami czyli taśmami mięśniowymi, korekcją ustawienia, napięcia i nawyków ruchowych danego zawodnika jest już odrębnym, niestety długotrwałym i wymagającym procesem. Można powiedzieć, że FMS wraz z innymi testami diagnostycznymi, dają pełną świadomość nad stanem zachowania i planowania treningów, zarówno w grupach jak i indywidualnie dla jednostki. Oczywiście praca wykonana musi być przez specjalistów i najlepiej kiedy nadzorowana jest przez terapeutów i lekarzy.
Opis – szczególnie zwrócić uwagę
Brak opisu – oznacza równowagę pomiędzy rozwojem motoryki ruchowej a wiekiem – jest adekwatna do normy. Należy oczywiście kontrolować zawodnika by nie zaburzył jednej części, płaszczyzny, stawu, obręczy  ciała w skutek poprawy drugiej strony – uwaga na kompensacje.
Oceny oscylujące w przedziale 1 – 15 – i wynoszące tą średnia- są to indywidualne normy wynikające z byt słabego napięcia długotrwałego mięśni powierzchownych w stosunku do mięśni głębokich, które powinny wykonywać stabilizacje długo-czasową.
Różnice pomiędzy poszczególnymi etapami ruchu w teście, jak i ćwiczeniami wykonanymi w nim ( 1, a następny 3 i znów 1 ) oznaczają dużą dysproporcje, błędne napięcie i kompensacje w poszczególnych płaszczyznach co oznacza, że organizm wykorzystuje pewne łańcuch kinematyczne bardziej i przeciąża je w skutek osłabienia innych łańcuchów i korekcji oraz kompensacji – tu może wystąpić ból.
Testy wykonał mgr.Miły Dominik – Fizjoterapia Kliniczna i Sportowa nr.tel.501-435-189